Jogi képvislet munkabaleset (üzemi baleset) esetén

Amennyiben

  • munkája során maradandó sérülést szenvedett,
  • tűz ütött ki munkaheyén és megsérült,
  • nem tartották be a biztonsági előírásokat a munkahelyén és baleset érte,
  • hozzátartozója halálos kimenetlű munkabalesetet szenvedett, akkor Ön jogosult kártérítésre.

Sok munkáltató felelősségbiztosítást köt ezekre az esetekre, így pedig a munkáltató helyett a felelősség biztosító téríti meg a munkavállaló kárát.

FONTOS TUDNIVALÓK

  • A munkáltató köteles megtéríteni a munkavállalónak munkaviszonyával összefüggésben okozott kárt. A munkavállaló által követelhető kártérítések: vagyoni, nem vagyoni és ún. járadék jellegű károk. Munkabaleset, ill. üzemi baleset után a munkavállaló egyrészt a balesetben elszenvedett sérülés súlyosságától függően társadalombiztosítási szolgáltatásokra jogosult (baleseti táppénz, baleseti járadék, rokkantnyugdíj, stb.), másrészt munkabaleset esetén a munkáltató ezen felül köteles megtéríteni a sérültnek a társadalombiztosítási szolgáltatásokkal nem fedezett vagyoni (ápolási kötlség, utazási költség, keresekiesés, stb.) és nem vagyoni kárát (ez a fájdalom, hozzátartozó elvesztése, vagy testi épség megsértése által elszenvedett sérelem kompenzálására szolgál) is.
  • Minden balesetről munkabaleseti jegyzőkönyvet kell felvenni! 2013 januárjától új munkabaleseti jegyzőkönyvet kell kitölteni.

MI MINŐSÜL MUNKABALESETNEK?

Munkabalesetnek minősül az a baleset, amely a munkavállalót a szervezett munkavégzés során vagy azzal összefüggésben éri, annak helyétől és időpontjától és a munkavállaló (sérült) közrehatásának mértékétől függetlenül.
A munkavégzéssel összefüggésben következik be a baleset például, ha a munkavállalót a foglalkozás körében végzett munkához kapcsolódó közlekedés, anyagvételezés, anyagmozgatás, tisztálkodás, szervezett üzemi étkeztetés, foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás és a munkáltató által nyújtott egyéb szolgáltatás igénybevétele során éri.
Nem tekinthető munkavégzéssel összefüggésben bekövetkező balesetnek (munkabalesetnek) az a baleset, amely a sérültet a lakásáról (szállásáról) a munkahelyére, illetve a munkahelyéről a lakására (szállására) menet közben éri, kivéve, ha a baleset a munkáltató saját vagy bérelt járművével történt.

Súlyos az a munkabaleset, amely

  1. a sérült halálát, magzata vagy újszülöttje halálát, önálló életvezetését gátló maradandó károsodását;
  2. valamely érzékszerv, érzékelőképesség, illetve a reprodukciós képesség elvesztését vagy jelentős mértékű károsodását okozta;
  3. orvosi vélemény szerint életveszélyes sérülést, egészségkárosodást;
  4. súlyos csonkulást, hüvelykujj vagy kéz, láb két vagy több ujja nagyobb részének elvesztését (továbbá ennél súlyosabb esetek);
  5. beszélőképesség elvesztését vagy feltűnő eltorzulást, bénulást, illetőleg elmezavart okozott.

BIZONYÍTÁS – KÁRTÉRÍTÉSI ELJÁRÁS

  1. Irodánkban az első találkozás alkalmával részletesen tisztázzuk a munkabaleset, üzemi baleset részleteit, átnézzük a rendelkezésre álló dokumentumokat (munkaszerződés, jegyzőkönyv, számlák stb.) és ezek alapján felmérjük a kártérítés lehetőségét és a kár mértékét.
    A kár mértékénél figyelembe kell venni a személyi sérülésket és a dologi károkat. Adott eseben a munkáltatónak meg kell térítenie az elmaradt jövedelmet, a gyógyítás költségeit is.
  2. Mint minden esetben itt is érdemes peren kívül megegyezni. Ha a felek álláspontja nagy mértékben eltér, akkor peres eljárásban lehet érvényesíteni a kárigényt.
  3. A peres eljárás elején Irodánk benyújta a keresetet, az eljárás során a bíróság szakértőt rendelhet ki. Az összegszerűen benyújtott kárigényhez szükséges dokumentumok: munkaszerződés, jegyzőkönyv, számlák, személyi iratok, jövedelem igazolás, stb.
  4. Szükséges lehet tanúk meghallgatása, ez nagyban segítheti az ügy tisztázását.

Lépjen kapcsolatba velünk, vagy tegye fel kérdését On-line!